Przejdź do treści Wyszukiwarka
Warsztaty w Lądzie
17 listopad 2023
16 i 17 listopada w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie odbyły się warsztaty dedykowane doradczyniom i doradcom klimatycznym pracującym przy projekcie „Life After Coal PL – Wdrażanie Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej. Wielkopolska Wschodnia 2040”.

Doradczynie i doradcy klimatyczni to wysoko wykwalifikowani pracownicy gminni i powiatowi, którzy pomagać będą między innymi w pozyskiwaniu dotacji w zakresie transformacji energetycznej. Tematyka warsztatów dotyczyła Projektu Doradztwa Energetycznego oraz źródeł finansowania proekologicznych inwestycji,  dlatego też, na zaproszenie UMWW, przeprowadzili je doradcy energetyczni Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Lądzie mieści się w odrestaurowanym, zabytkowym dworku, położonym  na skraju Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.

Pierwszy dzień warsztatów uroczyście otworzyli:  pan Jacek Bogusławski – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, pan Artur Miętkiewicz – wójt Gminy Lądek, pan Maciej Sytek – prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie, pani Marzena Andrzejewska-Wierzbicka – dyrektor Departamentu Zarządzania Środowiskiem i Klimatu UMWW i pani Dorota Kinast – kierownik Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie.

Wszyscy otrzymali laptopy, które będą służyły ich pracy i ułatwią zadania wykonywane w terenie podczas kontaktów z mieszkańcami. Mobilność doradców klimatycznych jest szczególnie istotna, ponieważ w ramach projektu „Life After Coal PL”, będą sporządzali między innymi uproszczone audyty energetyczne budynków, co pomoże w określeniu potrzeb i w prognozowaniu efektów termomodernizacji.

Przez intensywne dwa dni warsztatów doradcy zostali przeszkoleni przez pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w zakresie programów: Energia dla Wsi, Agroenergia, Ciepłe Mieszkanie, Czyste Powietrze, Moje Ciepło, Mój Prąd, Projekt Doradztwa Energetycznego.

Drugiego dnia warsztatów odbyło się także szkolenie z zasad prowadzenia ewidencji księgowej projektu Life After Coal PL.

Oprócz edukacji, warsztaty były dobrą okazją do integracji pomiędzy doradcami klimatycznymi a zespołem projektowym koordynatora, którym jest województwo wielkopolskie. Jak na przyrodników przystało, niezależnie od warunków atmosferycznych, uczestnicy warsztatów wzięli udział w grach terenowych, zorganizowanych przez pracowników Ośrodka Edukacji Przyrodniczej.

Warsztaty w Lądzie to dopiero początek edukacji doradców, którzy już niedługo rozpoczną specjalistyczne studia. Ich zaangażowanie i aktywny udział cieszy, a zdobyta wiedza z pewnością zostanie wykorzystana w przyszłej pracy.

Fotorelacja z warsztatów