Przejdź do treści Wyszukiwarka
Wielkopolska stawia na czystą energię
12 grudzień 2023

Podczas szczytu klimatycznego ONZ COP28 w Dubaju, nowi członkowie i partnerzy, w tym Województwo Wielkopolskie, dołączyli do Powering Past Coal Alliance (PPCA). To koalicja rządów krajowych i samorządów lokalnych, przedsiębiorstw i organizacji działających na rzecz przyspieszenia przejścia od produkcji energii węglowej do czystej energii. – Nasze wspólne działania są ważne nie tylko dla nas samych dzisiaj, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń, by mogły żyć w świecie, który pozwala na życie – podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

30 listopada w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Dubaju rozpoczął się szczyt klimatyczny ONZ COP28. W trakcie szczytu dyplomaci i politycy rozmawiają o ograniczeniu wzrostu temperatury wywołanego przez emisję gazów cieplarnianych ze spalania paliw kopalnych. 2 grudnia do koalicji Powering Past Coal Alliance (PPCA), działającej na rzecz przyspieszenia przejścia od produkcji energii węglowej do czystej energii dołączyła Wielkopolska. Tego dnia ogłoszono również akces Stanów Zjednoczonych, Czech, Cypru, Dominikany, Islandii, Kosowa, Norwegii oraz miasta Taoyuan (Tajwan).

– Z ogromną satysfakcją  przyjąłem informację o możliwości przystąpienia Wielkopolski do  koalicji Powering Past Coal Alliance. Znalezienie się w gronie regionów o ogromnym doświadczeniu w dziedzinie transformacji energetycznej  to zaszczyt i duże zobowiązanie do intensywnej pracy. Ogłoszenie naszego uczestnictwa podczas tak znaczącego wydarzenia  na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, jakim jest COP28, podkreśla jego wagę. Przejście od produkcji energii węglowej do czystej energii, to cel jaki stawia sobie Samorząd Województwa Wielkopolskiego – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Marszałek dodaje, że działania te są realizowane m.in. poprzez Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej, na który w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej przeznaczone są środki w wysokości ponad 400 mln euro. To również realizacja szeregu projektów  takich jak, m.in. LIFE After Coal Pl, czy też liczne działania związane z rozwojem gospodarki wodorowej. Wielkopolska przystąpiła również do Hydrogen Europe – najbardziej reprezentatywnej sieci wodoru i ogniw paliwowych w Europie. 

– Jesteśmy pierwszym regionem z Polski w tym ważnym europejskim gremium. Zgłosiliśmy również akces  do Climate Group. Wierzymy, że tego rodzaju partnerstwa zwiększają możliwości regionów, by wspólnie osiągnąć neutralność klimatyczną. Przystąpienie do Powering Past Coal Alliance jest kontynuacją obranej przez nas drogi. Musimy zjednoczyć nasze siły w tym pełnym wyzwań przedsięwzięciu, jakim jest transformacja energetyczna oraz wskazać drogę niezdecydowanym, tak by wesprzeć planetę w trudnym dla niej okresie, pamiętając jednak o wyzwaniach, jakie ta ścieżka stawia przed ludźmi. Transformacja musi być sprawiedliwa. Nasze wspólne działania są ważne nie tylko dla nas samych dzisiaj, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń, by mogły żyć w świecie, który pozwala na życie – podkreśla Marek Woźniak.