Przejdź do treści Wyszukiwarka
Warsztaty dla doradców klimatycznych
31 październik 2024

Piękna sceneria Zamku Wielkopolskiego w Rokosowie, dwa dni intensywnych warsztatów, wymiany doświadczeń, omawiania przyszłych planów i długi jesienny wieczór w miłej atmosferze. Tak w skrócie można opisać dwudniowe warsztaty dla doradców klimatycznych.

29-30 października 2024 r. w Zamku Wielkopolskim w Rokosowie odbyły się warsztaty zorganizowane przez koordynatora projektu – Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. W wydarzeniu wzięło udział 40 doradców klimatycznych z 33 gmin i powiatów działających w ramach Projektu pn. „LIFE AFTER COAL PL – Wdrażanie Strategii na Rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040”.

Warsztaty otworzyła pani Marzena Andrzejewska-Wierzbicka – dyrektor Departamentu Zarządzania Środowiskiem i Klimatu UMWW, następnie omówiono bieżące zadania w projekcie, m.in. organizację studiów podyplomowych podnoszących kompetencje doradców klimatycznych, sprawozdawczość związaną z realizacją projektu i kwestie finansowe. Doradcy otrzymali projektory multimedialne, które pomogą im w realizacji ich zadań. Był czas na merytoryczną i budującą wymianę spostrzeżeń.

Drugi dzień warsztatów dotyczył źródeł finansowania transformacji energetycznej gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Doradcy klimatyczno-energetyczni z Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Bartosz Iwanowski i Krystian Margan, przedstawili uczestnikom wydarzenia także cele i ideę Projektu Doradztwa Energetycznego. Szczegółowo omówiono zasady działania Projektu oraz zapoznano uczestników z zasadami programów realizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu takich jak: nabór wniosków w trybie ciągłym oraz nabór na przedsięwzięcia związane z efektywnością energetyczną i ochroną powietrza.

W kolejnej części spotkania doradcy zapoznali uczestników z możliwościami dofinansowania inwestycji w odnawialne źródła energii oraz podniesienie efektywności energetycznej w ramach programów: „Agroenergia”, „Moje Ciepło”, „Mój Prąd 6.0” oraz „Moja elektrownia wiatrowa”.

W trakcie szkolenia uczestnicy zadawali pytania oraz prowadzono dyskusję nt. zakresu inwestycji podlegających dofinansowaniu w poszczególnych programach.