29 czerwca w Koninie odbyła się konferencja otwierająca nowy, pionierski projekt, dedykowany w szczególności dla terenów powęglowych. „Życie po węglu”, to próba osiągnięcia neutralności klimatycznej z zachowaniem zasad sprawiedliwej transformacji, hołdująca założeniom zrównoważonego rozwoju.
Miejsce konferencji nieprzypadkowe. Dom Kultury Oskard w Koninie to sześciokątny, budynek o wyjątkowej, modernistycznej architekturze, budynek pamiętający ambitne plany, wielkie inicjatywy, szczelnie otulony osiedlami powstałymi na potrzeby pracowników okolicznych kopalni i elektrowni. Wielkie plany i inicjatywy pozostały, budynek przeszedł imponujący remont, a mieszkańcy Konina obserwują jak region z węglowego zmienia się w wodorowy.
Życie po węglu istnieje, ale transformacje zazwyczaj są bolesne, stąd też na konferencji uroczyście otworzonej przez Marszałka Jacka Bogusławskiego, przeprowadzona została debata pt. „jak rozmawiać z ludźmi o koniecznych zmianach i jak angażować we współtworzenie tych zmian”. W debacie sprawnie moderowanej przez dr Marzenę Cypryańską Nezlek z Uniwersytetu SWPS, wzięli udział Współbeneficjenci Projektu.
Nie mogło również zabraknąć debaty z przedstawicielami Samorządów Wojewódzkich, którzy moderowani przez prof. dr hab. Andrzeja Mizgajskiego z UAM, przedstawili rolę projektów LIFE-owych w regionalnym zarządzaniu środowiskiem.
O transformacji Wielkopolski Wschodniej w dokumentach planistycznych i strategicznych opowiedziała Pani Jowita Maćkowiak Dyrektorka Wielkopolskiego Biura Planowania Przestrzennego.